Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Parkoló biciklis mozgássérülteknek

A fizető övezetekben látjuk, hogy a prémiumautók használói között sajnálatosan nagy a mozgássérültek aránya, már-már felvetődik, hogy esetleg csak visszaélnek az ingyenes parkolásra jogosító igazolvánnyal. Így gondolhatják az IBM-központban is, ahol betonbuckával akadályozzák a jogtalan parkolást, még egy luxusterepjáró sem tud kifogni az ötletgazdákon.

És legalább mindig van a bejárathoz közel eső, szabályos parkolóhelyük a biciklivel vagy motorral érkező mozgássérülteknek.



0 Tovább

Barlangrajz helyett

Őseink két mamut leölése között barlangjuk falán örökítették meg életük eseményeit. Ma a mamutról nem a félelmetes élelmiszerforrás, hanem a bevásárlás jut eszünkbe, és a festékanyag keverése helyett is elég mutatóujjunkat összekoszolni kissé. Fantázia viszont ugyanúgy kell, mint több ezer éve.



0 Tovább

A rajtrács végén - Yamaha R-széria kupa belülről

Mennyire könnyű egy kényelmes kanapéról végigfetrengeni kedvenc motorversenyünket, miközben hangosan kiabálva osztjuk az észt, hogy ezt így kéne csinálni, ott kéne visszaelőzni, miér' nem csinálod már, nem látod, hogy megelőz? Aztán ha valamilyen csoda folytán odakeveredünk valahogy a rajtrácsra, azt sem tudjuk, kitől kérjünk elnézést.



Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Egészséges versenyszellem, de baráti hangulat uralkodik a Yamaha bokszaiban
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)

A Yamaha magyarországi importőre 2008-ban hozta létre az R-széria kupát, hogy versenyzési lehetőséget biztosítson az ilyen irányú ambíciókat dédelgető Yamaha-tulajdonosoknak. A sorozat hamar népszerűvé vált, köszönhetően annak, hogy csak amatőr motorosok nevezhetnek a futamokra meglehetősen egyszerű és olcsó feltételek mellett. Tavaly még egyszerre léptek pályára - de külön értékelték - a hatszáz köbcentis R6-osok és az ezres R1-esek, idén viszont már külön tartották a két kategória edzéseit és versenyeit, annyira felduzzadt a létszám. A Yamaha vezérképviseletének megvan az a jó szokása, hogy egy-egy motort saját maga is indít kategóriánként, amelyen rendszerint újságírók ülnek, így - bár nincsenek versenyzési ambícióim és túl sok pályamotorozási tapasztalatom - egyszer csak ott találtam magam egy kora reggelen a Hungaroringen, és azon izgultam, hogy le ne késsek az időmérő edzésről.

Fotó: Gombos Miklós/FullFrame

Elvileg bárki elindulhat, "csak" egy megfelelő Yamaha kell hozzá

Az R-széria futamaira bárki jelentkezhet, akinek van egy bármilyen évjárató R6-os vagy R1-es Yamahája. A motorokat műszakilag maximum a stocksport kategóriáig lehet átalakítani, azaz nagyon jelentősen nem lehet rajtuk változtatni. A kipufogótuning például még megengedett, de a blokkot már nem lehet szétszedni a teljesítménynövelés érdekében. Egységes gumihasználatot nem írtak elő, így bármilyen márkájú szabványos gumit lehet használni, beleértve a slicket is. Fontos részvételi szempont még, hogy csak olyan Yamaha-tulajdonosok indulhatnak, akik még nem vettek részt magyar vagy nemzetközi versenyeken, ami garantálja, hogy tényleg csak amatőrök mérjék össze a tudásukat. Természetesen a megfelelő védőruházat megléte is kötelező, ami "O" ringes bukósisakot, bőrruhát, bőrkesztyűt és protektoros csizmát jelent. A nevezési díj 15 ezer forint, amit a helyszínen kell kifizetni a regisztrációval együtt. Mivel az R széria legtöbb futamát a magyar gyorsaságimotoros-ob fordulóival együtt tartják, ezért egy-egy verseny is általában kétnapos. Az első napon vannak a szabadedzések, második nap pedig az időmérők és a futamok. Az idei utolsó fordulót október 16-án, most pénteken tartják.



Amatőr versenysorozat ide vagy oda, meglehetősen profi bokszot épített ki a Yamaha ki a futam napjára a Hungaroringen, ami már eleve megemeli egy versenypályát és környékét csak tévéből látott motoros pulzusszámát. A versenynap felépítése szintén a profikat idézi: reggel szabadedzés kategóriánként, majd dél környékén időmérő, amelynek eredményei döntik el a délutáni rajtsorrendet. Mivel idén csak két nyílt napra jutottam ki a ringre, valamint életemben először ültem a 46-os rajtszámú R6-os Yamahán, az edzéseken csak arra koncentráltam, hogy ismerkedjek a motorral, lehetőleg ne dobjam el és ne tartsam föl a többieket, akik szemmel láthatóan elég komoly tempóban kergették egymást - legalábbis hozzám képest. Ezek után kifejezetten elégedett voltam a rajtrács legutolsó helyének megszerzésével, mivel csak egy másodpercre voltam az utolsó előtti helyezettől, ami furcsamód óriási bizakodással töltött el, és tűkön ülve vártam a délutáni futamot.

Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Néhány mázlistának még esernyőt is tartottak a feje fölé

Annak ellenére, hogy a rajtrács végéről figyelhettem a versenyre felsorakozó mezőnyt, úgy izgultam, mintha óriási tétje lenne a futamnak. Minden pont olyan volt, mint a nagyoknál: a menőbbek az utolsó pillanatig rajtahagyták a gumimelegítőket az abroncsokon, és egy-két mázlista mellett lengén öltözött lányok tartották az esernyőket. A rajtot olyan jól elcsíptem, hogy a célegyenes végéig a mezőny közepéig küzdöttem fel magam, az első kanyarban szintén négy-öt motorost sikerült kikerülnöm, majd hirtelen rájöttem, hogy ez még csak a bemelegítő kör, és faarccal én is elkezdtem jobbra-balra döntögetni a motoromat. Így visszagondolva talán még kínosabb, mint akkor ott, a bukósisak alatt vörösödve. Miért is ne lett volna bemelegítő kör, ha az R-széria futamai pont úgy zajlanak, mint egy profi motorversenyen.

Fotó: Gombos Miklós/FullFrame

Itt már leesett, hogy ez még csak a bemelegítő kör

A "második" rajtot természetesen már egyáltalán nem kaptam el olyan jól, de három kolléga mellett így is elmentem a célegyenesben, igaz ezek közül az egyik pár kanyar után visszaelőzött, majd szép lassan el is távolodott, akárhogy próbáltam kapaszkodni. Ezek után meglehetősen eseménytelenül telt el a tízkörös verseny, mivel a két mögöttem lévő két versenyző nem ért utol, az élmezőny meg folyamatosan távolodott, így kozmikus magányban róttam a köreimet, és azon rettegtem, mikor kezdenek el lekörözni. Szerencsére ez csak az utolsó körben kezdődött, mikor is az első három helyezett elszáguldott mellettem, de velük együtt szerencsére a kockás zászló is feltűnt, így nem gázolt át rajtam mindenki. Így ért véget életem első motorversenye, és annak ellenére, hogy csak a sereghajtók hálátlan feladatát végeztem, úgy érzem, menthetetlenül megfertőződtem. Ilyen mennyiségű adrenalint csak akkor kapok legközelebb, ha ismét a rajtrácson várom a lámpák kialvását, persze csak a bemelegítő kör után.

Fotó: Gombos Miklós/FullFrame

A rajtszám, mint Rossié, a tempó sajnos már nem annyira

Meg kell még említeni, hogy a bokszokban - az egészséges versenyszellem mellett - kifejezetten baráti hangulat uralkodott, mindenki készségesen segített bárkinek, alkatrésszel, gumimelegítővel, vagy csak egyszerűen egy hasznos tanáccsal. Az edzések és a futamok során mindenki talál magának nagyjából hasonló tudású ellenfelet, akivel végig tudja meccselni az egész napot, így unatkozni garantáltan nem fog, hacsak nincs úgy lemaradva a többiektől, mint én voltam. A mezőny eleje kétperces köridőket karistol a hatszázasoknál, míg a vége ennél mintegy húsz másodperccel lassabban ér körbe, amiből látszik, hogy meglehetősen tág határok között mozog a résztvevők tudása.

Fotó: Gombos Miklós/FullFrame

Ő sokkal többre is képes lett volna - Yamaha YZF-R6

A műanyag versenyidomokat és az egyedi, de annál látványosabb MotoGP-s fényezést és a stílszerű, 46-os rajtszámot leszámítva teljesen gyári állapotban indítja saját motorjait a Yamaha magyarországi importőre. A versenyzésre befogott 2008-as R6-os esetében ez 127 lóerőt jelent, amit 14 500-as fordulatnál ad le a hatszáz köbcentis blokk. A fentiekből már sejthető, hogy ezen a motoron minden a lendületen és a megfelelő fokozatválasztáson múlik, elég egy melléváltás, és máris értékes, a pályán örökkévalóságnak tűnő másodpercek alatt tér csak magához a blokk, arról nem is beszélve, hogy ilyenkor legalább ketten is elmennek az ember mellett. Saját ősöreg GSX-R-em után ismét felüdülés volt tapasztalni, hogy az új hatszázas gépek milyen hihetetlenül kompaktak és könnyűek lettek, elég volt csak rágondolni a kanyarodásra, és máris lapon fordult az R6-os. A futómű beállításaihoz nem nyúltunk, erre ugyanis nem is volt szükség, mivel nem olyan tempóval közlekedtem a pályán, hogy a határokat feszegettem volna. Egyedül csak a fékeket éreztem kicsit kevésnek, mert a hat-hét kör után már markolatig kellett húzni fékkart a megfelelő lassuláshoz.



 

0 Tovább

Formabontó túramotort a Hondától - VFR 1200 F bemutató

A Honda végre bemutatta vadonatúj V4-es túramotorját, amelyről már egy éve csepegtette az információkat. A VFR 1200 F nevű masina mind külsejével, mind technikai megoldásaival meglehetősen egyedire sikeredett.



Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Tavaly októberben mutatták be az új VFR tanulmány változatát
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)

Tavaly októberben a Kölni Motorszalonon egy meglehetősen furcsa formájú tanulmánymotort leplezett le a Honda, amelyet egy leendő V4-es túramotor előhírnökének szántak. Akkor még azt hitte mindenki, hogy a VFR 800-as utódjáról van szó, ám a japán gyár nemes egyszerűséggel a nulláról épített egy teljesen új modellt a nyolcszázas VFR fölé. Az új 1,2 literes VFR külseje egy kicsit ugyan hasonlít az aktuális Fireblade-re, ám annál jóval összetettebb formai megoldásokat vonultat. A külső megítélése ízlés dolga, ám mielőtt még bárki pálcát törne a kissé bumfordinak tűnő fejidomok láttán, gyorsan jegyezzük meg, hogy minden egyes kis részletnek fontos szerepe van. Ennek fényében bátran kijelenthető, hogy szebb motort könnyen találhatunk VFR-nél, ám áramlástani szempontból a legtöbb ma gyártott kétkerekűt lepipálja. A motor megépítésénél állítólag az alábbi szempontok voltak az irányadóak: tökéletes aerodinamikai tulajdonságok kialakítása, tömegközéppontosítás és ergonómia.

Forrás: Honda

Egyedülálló módon dupla burkolatot kapott a VFR

A Honda sajtóanyaga szerint a VFR külsejét egy nemzetközi, amerikai, japán és olasz formatervezőkből álló csapat álmodta meg, akikkel párhuzamosan egy mérnökcsapat is lázasan dolgozott, hogy a dizájnerek elképzeléseit a lehető leghatékonyabb módon valósítsák meg. A motor idomait olyan rafinált módon építették meg - néhány helyen több réteget használva -, hogy apró szélcsatornákat alakítottak ki kulcsfontosságú helyeken. Ennek több előnye is van: a szélcsatornába terelt és felgyorsult levegőt már könnyebben irányíthatják a megfelelő helyre, így javítva a motor hűtését és stabilitását nagy sebességnél.

Forrás: Honda

A műszerek kialakítása reflektál a motor több formai megoldására

Fontos szempont volt még, hogy a vezetőt a lehető legkevesebb szélörvény érje a nyeregben, de állítólag arra is nagyon figyeltek, hogy a hatalmas blokk által keltett hőt elvezessék a pilóta lábáról. A fenti paraméterek miatt motor megjelenése ugyan nem lett túl kecses, ám a részleteket vizsgálva már nehéz belekötni a VFR-be. A hármas tagolású műszerfal formájára reflektál a hátsó lámpa és a két index, amelyekbe LED-es helyzetjelzők is kerültek. Szintén érdemes közelebbről megvizsgálni a trombita formájú kipufogódobot, amely megjelenésével egy intergalaktikus űrhajón sem vallana szégyent.

Forrás: Honda

Szinte elveszik a gyönyörű felni a furcsa formájú kipufogó mellett

A VFR alumínium vázában található a fő attrakció, a 1237 köbcentis V4-es blokk, amelyet úgy alakított ki és épített be a Honda, hogy a lehető legkisebb helyet foglalja el és a lehető legjobb legyen a motor súlypontja. Egyedülálló megoldás, hogy a hengerek nem szimmetrikusan helyezkednek el, ugyanis a két hátsó henger jóval közelebb van egymáshoz, mint a két első, ami állítólag azért jó, mert így keskenyebb lehetett a motor "dereka" a pilóta alatt. A japán mérnökök 170 lóerőt hoztak ki négyhengeres blokkból, ami feltehetően több mint elég lesz egy kiadós túrázáshoz, ám ami még ennél is fontosabb, az a közel 130 Nm-es nyomaték, amelynek kilencven százaléka már négyezres fordulatszámnál megjelenik. Ezt az óriási teljesítményt egy masszív kardántengely jutatja el a hátsó kerékhez, ahogy ezt teszi a VFR legtöbb hasonló méretű konkurense. Amiben viszont a konkurencia nem tud majd versenyre kelni, az a VFR teljesen egyedi hangja lesz, amit ide kattintva lehet meghallgatni. Hasonlít ugyan a nyolcszázas változat orgánumára ám, annál lényegesen mélyebb, dörmögősebb és jóval közelebb van az ugyancsak V4-es motorral büszkélkedhető Yamaha V-Max dübörgéséhez.

 


Gyári videó a Honda VFR 1200 F-ről

A fékeket természetesen a motor teljesítményéhez igazították: elöl radiális hatdugattyús féknyergek gondoskodnak a lassulásról blokkolásgátló felügyelete alatt. Nem érheti kritika a 43 mm-es fordított első villát sem, amelynek minden paramétere állítható, akárcsak a hátsó gázcsillapítású rugóstagnak. Kedves gesztus, hogy a VFR megkapta a Fireblade csúszókuplungját, amely megakadályozza, hogy blokkoljon a hátsó kerék a visszaváltások után. Nem elhanyagolható szempont, hogy a VFR menetkész tömege 267 kiló, ami csak 23 kilóval haladja meg a nyolcszázas változat súlyát.

Forrás: Honda

Rengeteg extrára lehet még költeni az alapár felett

Akárcsak a legtöbb sporttúra motor esetében, a VFR-hez is számtalan kiegészítőt lehet rendelni, egyebek mellett nagyobb és állítható magasságú plexit, fűthető markolatot, túradobozokat, tanktáskát, alcantara üléshuzatot, alacsonyabb ülést valamint navigációs rendszert. A VFR 1200 F csak jövőre jelenik meg a hazai Honda-szalonokban fehér, ezüst és bordó színekben, ára egyelőre ismeretlen, ám ha a konkurensek áraiból (Yamaha FJR 1300, Kawasaki GTR1400, BMW K1300S) és abból indulunk ki, hogy a VFR 800 blokkolásgátlóval 2 968 000 forintba kerül, akkor nem tévedünk nagyot, ha valahol négymillió forint fölé lőjük be a leendő listaárat. Nagy kérdés még, hogy a VFR 1200 F megjelenésével mi lesz a jóval nehezebb, de gyengébb, "mindössze" 127 lóerős és ugyancsak V4-es ST1300 Pan-European nevű modellel a Honda kínálatában.

Műszaki adatok
Motor, erőátvitel, fékek.
Motor: négyhengeres, négyütemű, vízhűtéses. Hengerűrtartalom: 1237 cm3. Furat/löket: 81 x 60 mm. Hengerek/szelepek száma: 4/16. Teljesítmény: 127 kW (170 LE)/10 000. Nyomaték: 129 Nm/8750. Fékrendszer elöl/hátul: 320 mm-es dupla féktárcsa, hatdugattyús féknyergekkel, kombinált blokkolásgátlóval / 276 mm-es féktárcsa, kétdugattyús féknyereggel. Első felfüggesztés: 43 mm-es teleszkópvilla, 120 mm rugóút. Hátsó felfüggesztés: Pro-link gázcsillapítású rugóstag, 130 mm rugóút. Váltó: hatfokozatú.
Méretek, tömegek. Ülésmagasság: 815 mm. Tengelytáv: 1545 mm. Menetkész tömeg: 267 kg. Üzemanyagtartály térfogata: 18,5 l.
Gumik: elöl - 120/70-ZR17M/C (54W), hátul - 190/55-17M/C (75W).



0 Tovább

Bemutatta 2010-es újdonságait a Kawasaki

Egy ezres izommotor és két kis 125-ös kezdőgép jelenti az igazi újdonságot a válságtól megtépázott Kawasakinál, a többi modell csak kisebb-nagyobb ráncfelvarráson esett át.



Egy internetes online sajtótájékoztató keretei között mutatta be 2010-es újdonságait a Kawasaki, ami betudható az új idők szelének és a gazdasági válságnak is - így nem kellett több száz újságírót méregdrágán utaztatni, etetni és elszállásolni. Egetverő újdonsággal ezúttal nem rukkoltak elő, talán még tartogatnak valamit a későbbi motorszalonokra, bár ennek valószínűsége meglehetősen kicsi.

Forrás: Kawasaki

Megőrízte az előd stílusát, de jóval vadabb lett az új Z1000
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)

A legizgalmasabbnak darabnak az új Z1000 számít, amelynek ezúttal tényleg minden csavarját kicserélték. A motor külseje alapvetően megőrizte az előd stílusát, de annál jóval hegyesebb és agresszívebb lett. A régi acélcső váz helyett egy - sportmotorokéhoz hasonló - alumínium deltavázat kapott, amelyben egy vadonatúj, immár 1043 köbcentis soros négyhengeres motor dolgozik a korábbi 953 köbcentis helyett. A teljesítmény 13 lóerővel, 138-ra nőtt, de ami ennél fontosabb, hogy 110 Nm a csúcsnyomaték, amit már viszonylag korán, 7800-as fordulatnál lead a motor.


Gyári videó a Z1000-ről

Természetesen javítottak a futóművön is: a kissé furcsa védőburkolat alatt egy új, minden paraméterében állítható 41 mm-es fordított első villa lapul, míg a hátsó rugóstagot szinte vízszintesen építették be, ami állítólag azért is hasznos, mert így nem éri akkora hőhatás a blokktól. Apróság ugyan, de megér egy mondatot az új, teljesen digitális műszerfal is, amelynek állítható a dőlésszöge.

ForrA!s: Kawasaki

ForrA!s: Kawasaki

ForrA!s: Kawasaki

                  Átszabták a ZX-10R külsejét, de műszakilag szinte nem változott semmi


A legvadabb Kawasaki sportmotor, a ZX-10R igazi megújulására a jelek szerint még egy évet várni kell, mivel 2010-re csak apróságokat változtattak a japánok. Ilyen például, hogy a fejidom formáját és kialakítását a tavaly bemutatott ZX-6R-hez igazították, ám ezt leszámítva a műszaki részletek nem változtak, hacsak nem számoljuk ide, hogy új kormánylengéscsillapítót és egy kicsit átdolgozott, állítólag finomabban kapcsolható váltót kapott a legnagyobb Ninja. A gyári ZX-10R videóért klikk ide.

Forrás: KasasakiForrás: KawasakiForrás: Kawasaki

             Új lámpák, visszapillantók és színek, de ezzel ki is merülnek a Versys újításai


A kéthengeres Versys túramotor új fejidommal, visszapillantókkal, színekkel, LED-es hátsó lámpával és immáron gumírozott lábtartókkal vág neki a 2010-es évnek, de drámai beavatkozással itt sem találkozni. A gyári videóért klikk ide.

Forrás: Kawasaki

Nagyobb légbeömlőket és plexit kapott a GTR1400
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)

Látszólag alig változott valami a GTR1400 nevű túrabatáron, ám rögtön kiderül, hogy alaposan átszabták. Nagyobb lett a plexi és újak az oldalidom légbeömlői, hogy még hatékonyabb legyen a hatalmas blokk hűtése. Nem elhanyagolható részlet, hogy a GTR megkapta a japán gyár továbbfejlesztett traction control rendszerét, hogy még könnyebb legyen kordában tartani a 155 lóerős teljesítményt. Újdonság még, hogy fűthetőek a markolatok, áthelyezték a kesztyűtartót és egy kicsit feszesebbre hangolták a futóművet.

Forrás: Kawasaki

Forrás: Kawasaki

           Műszakilag azonosak, de az egyik terepre, a másik a városba készült

A végére két 125 köbcentis kismotor maradt: az egyhengeres, négyütemű KLX125 egy remek kis túraendurónak ígérkezik, míg a hasonló technikát felvonultató, de városi szaladgálásra tervezett D-Tracker egy vagány supermotó. A célközönség elsősorban a motorozni vágyó fiatalokból áll, így valószínűleg ennek szellemében lövik majd be a két motor árát is, ám erről még nem tudott tájékoztatást adni a márka hazai importőre.

0 Tovább

Menetszél

blogavatar

Minden ami két keréken gurul és nem kell hajtani

Utolsó kommentek