Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Megérkezett Talma

Kedd délután landolt Talmácsi Gábor gépe Ferihegyen. A Bancaja Aspar csapat magyar versenyzője hétvégén a 125-ös géposztályban szerzett gyorsaságimotoros-világbajnoki címet.



Az első magyar motorsport-világbajnok

Forrás: MTI

Talma szerint a dicsőség az egész csapatot illeti

Az MTI jelentése szerint több ezer, kollégáink tájékoztatása szerint több száz rajongó fogadta Ferihegyen Talmácsi Gábort, a motorsport történetének első magyar világbajnokát, aki kedd délután, a valenciai szezonzáróról érkezett Budapestre.


Helyszíni riportunk

A szurkolók már jóval a gép leszállása előtt várták Talmát, ezalatt Böröczky József színművész és szakkommentátor szórakoztatta a megjelenteket. Beszélt a tömeghez Drapál Kata, az első magyar vb-futamgyőztes és azóta elhunyt Drapál János testvére is, egy nagy kivetítőn pedig a futamot lehetett újra végigizgulni. A szurkolók közül rengetegen magyar zászlókat, csengőket, dudákat, valamint transzparenseket hoztak, és "Talma" feliratú fekete-arany színű pólót viseltek. Talmácsi kezében egy 1-es rajtszámú sisakkal lépett tisztelői közé, és elmondta, nem ő egyedül a világbajnok, a dicsőség az egész csapatot illeti. közönség ezután elénekelte a himnuszt.

Forrás: MTI

Tömeg fogadta Talmácsit Ferihegyen. A rajongók egészen a sajtótájékoztató helyszínéig kísérték

Talma ezt követően a Kempinski szállodába ment, ahol sajtótájékoztatót tart. A belvárosba vezető úton motoros rendőrök vezették fel a karavánt, a menet végéhez több szurkoló is csatlakozott. A kocsisorban egy "Gratulálunk Talmának, a leggyorsabb magyarnak - Talmácsi Gábor minden idők legeredményesebb magyar gyorsasági motorversenyzője" feliratú reklámtáblát szállító kisteherautó is haladt.

Ajánlat: Talmácsi Gábor honlapja az [origo]-n

0 Tovább

Szárnyakat ad vágyainak - Honda CBR 600 RR teszt

Az új Honda CBR 600 RR hollywoodi sztárokat lepipálva fogott beteges fogyókúrába, és járt edzőterembe, miután megkapta élete nagy ajánlatát: 2007-ben neki kell eljátszania a legjobb hatszázas sportmotor szerepét.



Kicsi, de kényelmes

Forrás: [origo]


Látványosra sikeredett az első idom a hatalmas légbeömlővel
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)

Már-már beteges, amit a japán motorgyárak művelnek a hatszázas sportmotorok terén. Kétévente dobnak piacra egy teljesen új gépet, amelynek jelentős része egyenesen a versenypályáról érkezik. E produkció mögött bizonyára nem kevés munkamániás japán mérnökember áll, akik gyermekeik felcseperedését valószínűleg csak néhány emailben kapott videó és kép formájában követik nyomon, ám a végeredményt tekintve ezek szükséges és elhanyagolható áldozatok. Jelen esetben a Honda tett le az asztalra egy olyan hatszázas motort, amely olyan köridőkre képes, mint ezres társai, ráadásul mindezt úgy, hogy nem dobja le a rutintalanabb pilótáját az első határozott gázadásra, az pedig már csak hab a tortán, hogy sporthoz képest kényelmes is, így akár még a mindennapok városi ingázására is befogható.

Ami a külcsínyt illeti, első látásra szinte ijesztően összementek az idomok a motoron, ám az anorexiás külső fontos szerepet játszik a légellenállási tényező csökkenésében. A motor stílusa alapvetően nem változott az elődhöz képest, ám amiről rögtön fel lehet ismerni az új bringákat, az a két első lámpa közé vágott méretes légbeömlő - hasonlóan az ezres nagytestvérhez, a CBR 1000 RR-hez - illetve a teljesen új hátsó lámpa, amely a farokidom alól lekerült a kipufogó alá, és mintegy különálló elemként lebeg a motor hátulján. Ez a megoldás egyre népszerűbb a sportmotorok között, nekem nem tetszik, de a gyárak azzal érvelnek, hogy így néhány csavar segítségével meg lehet szabadulni a rendszám-lámpa-index együttestől, amely pályamotorozás közben teljesen felesleges. Ez teljesen rendben is van, de aki inkább a pályán használja a motorját, az többnyire egy teljes pályaidomot vesz kedvencére, így abszolút mindegy, mennyire könnyű vagy sem megszabadulni a rendszámtól és a hátsó lámpától.

Forrás: [origo]

A hátsó lámpát és a rendszámtartót egyszerűen, egyben lehet leszedni
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)

A gépre pattanva folytatódik a döbbenet, mennyire elvész az ember alatt a paripa. Minden egyes csavaron és alkatrészen érezni, hogy patikamérlegen vizsgálták a mérnökök, mennyit lehet még belőle lereszelni és spórolni a súlyon, így csak a "kötelező minimum" került a motorra. Ennek ellenére a Hondának valahogy sikerült az a bűvésztrükk, hogy a motor - kategóriatársaihoz képest - kifejezetten kényelmes, még egy egynapos túra során sem okoz hát- és csuklófájást, bár érezni, hogy nem egy 185 centis ember volt a sablon a motor tervezésénél.

0 Tovább

nonameff

vvvv



0 Tovább

Megelőzte a kora - NSU 502T (1927)

Aki egy típus elszánt gyűjtőjévé válik, előbb-utóbb rákényszerül, hogy külföldről vásárolja meg a sorozatából hiányzó modellt. Legjobb, ha a jármű restauráltan érkezik, mert akkor a tulajdonosnak nincs más dolga, mint felülni gépére, és nekivágni egy hosszú túrának. Egy ilyen "áttelepülő" szerkezetet próbáltunk ki.



Kéthengernyi lélek

Forrás: Veterán Autó és Motor

Magas, keskeny építésű túragép az 502T. Az 1927-es NSU-kínálatban volt felülvezérelt, sportos, modernebb típus is

Kezdjük kérdéssel, amely nem találós, viszont beugrató. Mit kell tenni, ha a kéthengeres motornak csupán egy hengere dolgozik, és kiderül, hogy az egyik gyertya nem ad szikrát? A helyes válasz: kicserélni a rossz gyertyát. Igen, de nincs nálunk másik gyertya. Ebben az esetben érjük be egy hengerrel? Nem! Cseréljük ki a két gyertyát egymás között, és a motor mindkét hengere működni fog. Ez a minden tudományos alapot nélkülöző válasz tapasztalati tényen alapszik. Zilahi Zoltán 1927-es NSU-jának a hátsó hengere nem ment, ez hamar kiderült, mert a motor erőtlenül és nehezen forogva járt, hallatszott is a sántikálás, és miközben az első henger tűzforró lett, a hátsó hideg maradt. Tartalék gyertya nem lévén jobb híján a korábban a hátsó hengerben dacoskodó gyertyát áttettük az elsőbe, amazt pedig hátra küldtük, és láss csodát, a motor egészségesen és tettre készen - kéthengeresen - felpörgött az első rúgásra.

Forrás: Veterán Autó és Motor

Eredeti prospektuskép az 1927-es 502T-ről. Ekkor jelent meg az első fék, változtattak a vázon, a kormányon, a nyergen, a hátsó keréken és a lábtartón

Sokszor lehet ilyen és hasonló jelenséggel találkozni egy régi gépezet esetében, amelynek - mint tudjuk - lelke van, és nem szereti, ha kibillentik egyensúlyából. Mással aligha magyarázható, hogy az a motor, amely bármikor készségesen indult az első lanyha berúgókar-mozdításra, dacosan hallgat, ha közönség előtt akarunk kérkedni szerkezetünk tökéletességével. De ne merüljünk el most ebben a misztikus közegben, nézzük inkább, milyen motort gyártott az NSU 1927-ben. Az akkori gazdag választék egyik kéthengeres prominense volt az 502T, amelynek nevében a T a Touring (túra) szó rövidítése.

Forrás: Veterán Autó és Motor


A jobb pedállal kuplungolhatunk

Az 502-es 1919-ben született, akkor még 4 PS névvel, és persze motorja nem 4 lóerős volt, hanem 6, de ennek magyarázatától most tekintsünk el. Az NSU motorkerékpárok nagy tekintélyt vívtak ki maguknak az első világháború idején, és ebből az erkölcsi tőkéből a húszas években is profitáltak. Igényes műszaki megoldásokkal jó minőségű gépeket gyártottak a háborúban vesztes, jóvátételi kötelezettséggel terhelt Németországot sújtó nagy infláció évei alatt, majd a nehéz esztendőket átvészelve bővítették a választékot. Jellemző a korra, hogy majdnem egy évtizeden át a kínálatban tartották a 4 PS-t, amely éppenséggel nem volt olcsó.

Főként oldalkocsis használatra ajánlották, és meglehetősen költséges műszaki megoldást alkalmaztak: a hátsó kerék rugózott volt, egy központi rugóval és két lengőkarral adtak rugóutat a vezető mögötti keréknek. A hátsó rugózás a tízes években meglehetősen nagy népszerűségnek örvendett, számos motorkerékpárgyár alkalmazta ezt a kényelmi kelléket, de egy idő után szép sorban rájöttek, hogy a drága és komplikált rendszer sok hátránnyal jár. Elsősorban növelte a gyártási költséget, s ezzel összefüggésben az eladási árat is. További hátránya, hogy gyarapodott általa a jármű tömege, ami a végsebességet és a fogyasztást érintette kedvezőtlenül. Lengéscsillapítás nélkül alkalmazták, de ennél nagyobb baj, hogy a korai idők primitív hátsókerék-felfüggesztéseinek perselyei hamar kikoptak, és a jármű könnyen elvesztette úttartását. Végül pedig nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a tízes-húszas évek rossz minőségű útjain a rugós hátsó kerék sem tudott igazi kényelmet varázsolni a vezető számára. Az NSU azon kevés gyár közé tartozott, amely kitartott a hátsó rugózás mellett a húszas években is, pontosabban néhány kéthengeres, tehát drágább modelljén alkalmazta ezt a konstrukciós megoldást. Az 1927-es NSU 502T a sorozat egyik utolsó darabja, a következő évben már nem gyártották.

Forrás: Veterán Autó és Motor

Külön megvásárolható és felszerelhető extra volt a sebességmérő

Ami a modell történetét illeti, 1923-ban váltotta fel a pedálos behajtást a berúgómechanizmus, 1924-ben kezdték háromfokozatú váltóval szerelni a korábbi kétfokozatú erőátvitel helyett, ugyancsak 1924-ben került a 2,5 colos gumi helyett 3,00 colos a kerekekre és ugyanebben az évben jelent meg a paralelogrammavilla. 1925-ben a szíjhajtást láncra cserélték, 1926 végétől első fékkel készült a típus.

0 Tovább

A bringás mellett motoros demonstráció is lesz szombaton

Szombat délután minden bizonnyal nem lesz zökkenőmentes a fővárosi autós közlekedés, ugyanis egy több tízezres biciklis felvonulás mellett nagyszabású motoros demonstráció is várható. A motorosok délután négytől kezdik útjukat a Felvonulási tértől a Parlament felé, céljuk az aránytalanul megemelt teljesítményadó mérséklése és a KRESZ néhány pontjának módosítása.



Forrás: [origo]left
A RRACE MONO célja
leftA magyar motoros társadalmat érintő közlekedési, pénzügyi, gazdasági, szabályozási, etikai és egyéb kérdésekben érdekvédelmi szerepvállalás, mely megnyilvánulhat tájékoztatással, vélemények gyűjtésével és összegzésével, vitafórumok szervezésével és moderálásával, aláírásgyűjtéssel és petíciók előterjesztésével, demonstrációk szervezésével és bonyolításával, szakpublikációk közreadásával a motoros társadalom tagjai-, a kormányzat-, a különböző felügyeleti szervek- és szakszolgáltatók felé.

A RRACE MONO nevű motoros szervezet ismét demonstrációt hirdetett a fővárosban szeptember 22-ére. A gyülekező déltől veszi kezdetét a Dózsa György úton, az Ajtósi Dürer sor és az Andrássy út között, majd a menet délután négykor kezdi meg az elvonulást az alsó rakpart és a Parlament felé. A demonstrálók a Petőfi hídon vonulnak át Budára, ahol a Budaörsi út, majd az M1-M7 kivezetője a végcél, ahol a szervezők elképzelése szerint feloszlik a tömeg.

A felvonulás célja - a motorosok számára - több százszorosára emelt súly-, illetve teljesítményadó módosítása, illetve a KRESZ néhány elavult pontjának megváltoztatása. Szeretnék például, ha - bizonyos esetekben - autók között is közlekedhetnének motorok és használhatnák a buszsávokat is. A javaslatok között szerepel annak a jelenlegi szabálynak a módosítása is, hogy autó sávon belül is előzhet motort, fordítva viszont nem. A demonstráción szó lesz még a biztonságos motorozásról, és megemlékeznek a nyári motoros balesetek áldozatairól is.

A motoros érdekvédelmi szervezet honlapján a részletes programterv mellett egy etikai kódex is olvasható, amelyben a szervezők arra kérik a résztvevőket, hogy - a politikai megnyilvánulásokat megelőzendő - ne használjanak lobogót, transzparenseket, illetve a dudát, csak a Parlament előtt használják a felvonulás alatt.

 

0 Tovább

Menetszél

blogavatar

Minden ami két keréken gurul és nem kell hajtani

Utolsó kommentek