Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Túlélőkurzus motorosoknak

A világ legnagyobb motorgyára Magyarországon is meghonosította vezetéstechnikai tréningjét, amely elsősorban a mindennapok során szükséges rutin megszerzésében segít. Ennek örömére mi is elvégeztük a tanfolyamot, ahol kiderült, sok év motorozás után is van még mit tanulni.



Kötelezővé kéne tenni

Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Amerre nézünk, arra megy a motor is, jelen esetben egyenesen
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)


Egy éve működik Magyarországon a Honda Safety-Hungary nevű motoros vezetéstechnikai iskolája egy gokartpálya szomszédságában, a tízedik kerületi Kozma utcában. A képzés elindulásánál mi is ott voltunk tavaly nyáron, azóta több száz motoros koptatta fényesre a CBF 500-as tanulómotorok bukócsöveit, ami nem azt jelenti, hogy sokan feldőltek velük, hanem azt, hogy rengetegen megtanulták, milyen mélyre lehet döntetni a motorokat.

Bár az iskola tananyaga elsősorban azokat a hiányosságokat igyekszik pótolni, amelyek a hivatalos jogosítványszerzés után maradtak, a rutinos motorosoknak is tud újat mutatni. Erre jó bizonyíték volt a tavalyi bemutatkozó sajtótájékoztató, ahol a legtöbb gyakorlattal - velem az élen - meggyűlt a baja a motoros újságíróknak. Az esetből okulva visszaültem a tanulópadba, és elvégeztem az alapszintű, kétnapos kurzust.

Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Egy kis tornával indul a gyakorlati képzés


Rövid bemutatkozás után elméleti alapokkal indul a tanfolyam, átrágjuk magunkat a védőfelszerelések fontosságán és megfelelő használatán, majd megismerjük a motor alapvető részeit, mire kell figyelni és ellenőrizni a mindennapos használat során. Ezután a helyes üléspozíciót mutatják be az instruktorok, majd mindenki legnagyobb meglepetésére egy kis bemelegítő torna következik - mint később kiderült, nem véletlenül. Csak ezek után kezdünk neki a gyakorlati feladatoknak, természetesen protektorokkal felvértezve. Védőfelszerelést ad az iskola, csak kesztyűt és magas szárú cipőt kell vinni, ennek ellenére a legtöbben ezt nem igénylik, mivel eleve motorral, beöltözve érkeznek.


Operatőrünk az épségét tette kockára a fenti videó elkészítéséért

 

Az első gyakorlat egy egyszerű szlalomnak tűnik, ám a hat méterre rakott bóják között nem csordogálni, hanem gyorsítani és lassítani kell, ami nagyon finom összhangot igényel a gáz- és fékkezelés között. Ezt az instruktorok megalázó pontossággal be is mutatják, úgy jár alattuk a szolgálati CBF 1000, mintha csak egy játékmotor lenne, és időnként hangosan le-leér a bukócső alja. Az első menetben kiderült, hogy szinte mindent rosszul csinálok, nem használom a hátsó féket, helytelen a testtartásom, de ami a legrosszabb, mindig az éppen előttem lévő bóját bámulom, ami miatt garantáltan el is kaszálom. "A motor arra megy, amerre mész, ezért szlalom közben csak a szemed sarkából láthatod az éppen kikerülendő bóját. Mindig három-négy akadállyal járj előrébb a tekinteteddel!" - bíztat Ákos nevű oktatóm, aki bátorításként hozzáteszi, hogy fél év kemény munkával már megközelíthetjük az ő szintjüket, már ami a szlalomot illeti.

Forrás: [origo]

Készül a pálya, természetesen motorral


Az eltolt szlalom nevű feladat könnyebbnek tűnik, ám az első próba után kiderül, hogy mégsem olyan egyszerű a kibójázott szűk íveken fordulni. A titok nyitja itt is a finom gázkezelésben, a megfelelő hátsófék-használatban és a tekintetben van. Oktatóink ezt is egy másik dimenzióban adják elő, mi viszont szépen átrendezzük a puha gumiból készült bójákat. A két instruktor fáradhatatlanul állítja vissza a pályát, természetesen mindezt motorral, fél kézzel, a motor oldaláról lelógva, a világ legtermészetesebb módján. Néhány kör után kezdek ráérezni a dologra: a kissé darabos CB 500-on egyesben, stabil gázon kell végigmenni, különben rángat a kéthengeres blokk és letérek az ívről, a sebességet a hátsó fékkel kell beállítani, miközben tudatosan fel kell nézni a következő kanyarra.

Mire kezdünk elszédülni a sok szlalomtól és kanyarodástól, jön a megállás gyakorlása, amely során az első, a hátsó és a két fék együttes használatát tanítják és finomítják. Én két ujjamat mindig a fékkaron tartom, utcán így tudok a leggyorsabban reagálni egy-egy váratlan helyzetre, ám mint megtudom, ez helytelen, fékezni négy ujjal kell - így a leghatékonyabb, ráadásul nem húzom rá fékkart a többi ujjamra - és alapesetben csak a gázkart markolom. Ugyanez igaz a kuplungkarra is: csak akkor lehet rajta az ember keze, ha használja, minden más esetben a kormányt kell markolni, mert így nem kapja ki a kezünkből a motort egy alattomos aknafedél. Nem kell hozzá sok fékgyakorlat, hogy rájöjjünk, a leggyorsabban akkor állunk meg, ha mind az első, mind a hátsó féket egyaránt használjuk - persze nem mindegy, milyen arányban, mert könnyen blokkolhatjuk a kerekeket, aminek rendszerint hatalmas esés a vége.

Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Az ábrán egyszerűnek tűnik a fékezés


A nap végére egy igazi csemege vár ránk: a jávorszarvasteszt. Oktatóink természetesen ezt is bemutatják, stabil gázon közelednek egy bója felé, majd az utolsó pillanatban kibillentik a motort és kikerülik az akadályt, és úgy mennek tovább, mintha mi sem történt volna. Kívülről úgy tűnik, mintha kirántották volna a talajt a motorjuk alól, de aztán valahogy mégis kiegyenesedik a paripa. Ezt az életmentő feladatot érdemes begyakorolni, a kormány egyik végét kell meglökni, majd az egyensúlyból kibillent motort tovább kell kormányozni a megfelelő irányba. Ez így leírva egyszerűnek tűnik, ám addig kell gyakorolni, amíg reflexből megoldjuk, ha kiugrik elénk valami vagy valaki.

A számtalan próbakör közben fel sem tűnt, hogy szépen ráesteledett a csapatra - ahhoz képest, hogy iskolában vagyunk, elrepült az első nap. Mindenki fáradtan kászálódik le a motorról, hogy utána ráüljön a sajátjára. Tanáraink fel is hívják a figyelmünket, hogy hazafelé ne gyakoroljuk frissen szerzett tudásunkat az aknafedelek között, "hagyjuk inkább leülepedni a tanultakat".

Világszerte ugyanazt kapják a motorosok

A Honda motoros iskolájának története jó pár évtizedre nyúlik vissza Japánban, ahol először a motoros rendőrök kiképzésére állítottak össze egy tananyagot. Az évek során ez a képzés bővült, fejlődött és vált elérhetővé az utcai motorosok számára a Honda jóvoltából. Az egységes tananyagot és tanítási módszer világszerte oktatják, de hogy a színvonal mindenhol azonos legyen, a trénereket egységesen képzik. A magyar oktatók is Japánban, Törökországban és Malajziában sajátították el a bójakerülgetés művészetét és a tudás átadásának hatékony módját. Természetesen továbbra is Japánban van a legnagyobb hagyománya és népszerűsége a motoros ügyességi képzéseknek és versenyeknek. Az alábbi videó jól szemlélteti, hogy milyen szintre lehet jutni - nem kevés - gyakorlással.



0 Tovább

Döbbenetes információ a Babetta-gyártás árnyoldalairól

Egy olvasónk meghökkentő információt osztott meg velünk a Babetta-gyártás sötét korszakáról. Állítólag - a mi tulajdonukban is lévő - 210-es szériának annyira rosszul sikerült a kétfokozatú automata váltója, hogy már a gyárban kihagyták a második fokozatot. Tovább részletek a levélben.



Üdvözletem a "Babetta Blog" csapatnak!

 

Mint büszke Babetta 210 tulajdonos, a legnagyobb örömmel néztem a Babetta-mentés videóját. Hajrá és csak így tovább! A témával kapcsolatban szerintem fontos és érdekes információkkal rendelkezem, melyekről, úgy érzem, a szerkesztőségnek, esetleg a további olvasóknak is tudniuk kell, illetve lehet ,hogy a további olvasók mindenkinél többet tudnak...

Részemről a kilencvenes évek közepén vettem kéz alatt egy Babi 210-est jutányos áron. A külcsíny helyreállítása, az "optikai tuning" után hamar kiderült, hogy a moci egyáltalán semmi módon nem akar indulni, tehát sort kerítettem egy motorgenerálra. A fő hiba a hengergyűrű törése volt, de akadt mellette más érdekesség is...

Első megközelítésben beszereztem a hozzá tartozó robbantott ábrás gépkönyvet. A motorblokk szétszedése után azt vettem észre, hogy valami nem stimmel, ugyanis a gépkönyv robbantott ábráin feltüntetett alkatrészeknek a fele nem volt megtalálható a motorblokkban. Azt hittem, hogy erősen átvertek, de nem!

A hiányzó alkatrészek listájával elmentem az Ó utca 2-ben (kb. az ezredfordulóig) működő remek motoros boltba. Mint kiderült, a bolt vezetői közvetlen kapcsolatban álltak a Babettákat összeszerelő gyárral, a pótalkatrészeket és az információkat is közvetlen onnan szerezték be (már amíg működött a bolt). A meglepetés akkor ért, amikor leadtam a rendelési listát. Az általam kért alkatrészek szinte mindegyike a 210-es Babetta második sebességéhez kellettek (volna).

Amit a következőkben előadok, az nem az én agyszüleményem, hanem a motoros bolt tájékoztatása! A következőket hallottam:

A 210-es Babetta típust eredetileg kétfokozatosra tervezték, és eleinte két fokozattal is gyártották a nagyobb sebesség és takarékosabb üzemmód érdekében. Az első és a második fokozatot is röpsúlyos kuplungváltó indította. A tesztelések és az eladott darabok használata során azonban kiderült, hogy a második fokozatot indító váltó gyakorlatilag nem úgy működik, ahogy a tervezőasztalon elképzelték. Amiért a második fokozatot beleszerkesztették, azt a motor nem tudta teljesíteni. Állítólag a kétsebességes Babi 210-es lassúbb lett, mint az egysebességes.

További probléma, hogy a nem teljesült sebességnövelés mellett a második sebességet indító váltó rengeteg bosszúságot okozott, ugyanis a városi forgalomban gyakori, egyben nem megfelelő hirtelen váltáskor egyszerűen elnyíródott vagy eltörött. A videóban bemutatott, drága pénzen helyreállított és megvásárolt piros 210-es Babival is valószínűleg ez történhetett.

Az én 210-es Babettámnál kiderült, hogy azért nincs benne a második sebességhez szükséges összes alkatrész, mert azt a gyárban már bele sem rakták! Állítólag a gyártó úgy korrigálta a rossz műszaki fejlesztést, hogy a kétsebességes Babettába a továbbiakban már nem rakta be a második sebességet. Nekem is egy ilyen: "egysebességes kétsebességű" 210-es Babettám van.

Részemről az "egysebességes kétsebességű" Babettával simán teljesítem az álomhatár 52 km/óra sebességet. Sőt mi több, ezen túlmenően azt hallottam, hogy ha a kipufogódob fojtását kivesszük, a Babi elérheti a 60 km/óra sebességet is, van akinek már sikerült, csak városi forgalomban egy kicsit hangos.

Ennyit a személyes tapasztalatomról és az általam hallott legendákról. Sosem dolgoztam a Jawa gyárban, tehát csak a mendemondára támaszkodhatom. A sikertelen műszaki fejlesztést a Jawa valószínűen nem reklámozta túlságosan. Azt, hogy az "egysebességes kétsebességű" műszaki kivitel után milyen megoldást találtak a rendesen működő második fokozatra: nem tudom. Lehet, hogy feltárták a hiba okát és újra elkezdtek "kétsebességes kétsebességű" Babettát gyártani. Mindenesetre létezett és a mai napig fut egy széria, amelyből a második sebességet gyárilag kihagyták. Mint mondtam, nekem ilyen van.



Ez volt tehát a megdöbbentő történet, minden észrevételt, véleményt, esetleg további információkat erre az emailcímre várunk.

0 Tovább

Bemutatkozott a BMW S 1000 RR

A monzai versenypályán mutatkozott be a BMW vadonatúj négyhengeres sportmotorja, az S 1000 RR. A helyszín nem véletlen, hiszen a 193 lóerős és mindössze 183 kilós típus a versenypályákon van igazán elemében.



Forrás: BMW


Ez a szín a BMW szerint méregzöld, de jól áll neki
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)


A monzai királyi parkban található versenypályán tartották a BMW S 1000 RR szériaváltozatának világpremierjét, amely új fejezetet nyit a bajor gyár történetében, hiszen a BMW még nem készített ennyire radikális sornégyes sportmotort. Hogy a németek mennyire komolyan veszik a dolgot, azt jól szemlélteti, hogy még a modell szériagyártása előtt beneveztek az idei Superbike világbajnokságra, ahol Troy Corsert és Ruben Xaust próbál helyt állni a vadonatúj motorokkal. A világ egyik legnagyobb húsdarálójának számító versenysorozatában értékes tapasztalatokat nyert a BMW, amit fel is használtak a végleges utcai modell megalkotásakor, így a Monzában leleplezett szériaváltozat már nem kevés nyúzópróbán van túl.


Így készült a BMW S 1000 RR - gyári videó

Bár a BMW új belépő az ezres, sornégyes sportmotorok között, mégis sikerült rögtön a kategória élére ugrania a műszaki adatok alapján: a feltankoltan is mindössze 204 kilós (szárazon 183 kg) S 1000 RR négyhengeres, 999 köbcentis motorjából 193 lóerőt préseltek ki. A teljesen új fejlesztésű motor megépítésénél állítólag a Forma-1-ben szerzett tapasztalataikat is kamatoztatták, és a lehető legkisebb és legkönnyebb alkatrészekből alkották meg a csupán 59,8 kilogrammos blokkot. A közel kétszáz lóerős teljesítményt természetesen csak profik tudnják uralni és kihasználni, ám, hogy egy átlagmotoros se essen le róla az első kanyarban, két igen hasznos fejlesztést kínálnak a motorhoz, igaz csak extraként. A Honda után a BMW is fejlesztett blokkolásgátlót az új sportmotorjához, valamint egy DTC (Dynamic Traction Control) nevű kipörgésgátlót is kínál. A két életmentő elektronikán túl hasznos funkció még, hogy a használati körülményektől függően, négy féle motorkarakterisztika közül választhat a pilóta: vizes útra ("Rain"), országútra ("Sport"), valamint a szupersport-gumis versenypályás ("Race") és slickes versenypályára ("Slick") valót. Mivel a verseny-ABS és a kipörgésgátló (DTC) működése rugalmasan alkalmazkodik az egyes üzemmódokhoz, mindenkor a maximumot lehet kihozni majd az S 1000 RR-ből. Az ABS-ről még annyit érdemes tudni, hogy súlya mindössze 2,5 kiló, ami negyede a Honda elektronikus blokkolásgátlójának.

Forrás: BMW

A számos beállítási mód miatt két LCD-kijelzőre volt szükség


A váz alumíniumból készült, a csavarodási merevség és a minimális tömeg érdekében teherviselő elemként fogja közre a 32 fokkal előre döntött motort. Az első kereket 46 mm-es külsőcső-átmérőjű fordított teleszkópvilla, a hátsót nagy csavarodási merevségű alumínium lengővilla vezeti meg. Az S 1000 RR esetében - akár a HP2 Sporton - az extrafelszerelésként kínált HP-váltóasszisztens segítségével a kuplung működtetése és a vonóerő megszakadása nélkül válthat feljebb a pilóta. Mindez úgy lehetséges, hogy a másodperc tört részére leáll a gyújtás és az üzemanyag-ellátás, amit eddig csak a versenysportban használtak. Szintén a pályákról érkezett a modern sportmotorokon egyre elterjedtebb csúszókuplung is, amely a hátsó kerekek blokkolását hivatott megakadályozni.

A motor minden egyes eleménél látszik, hogy a BMW mérnökei nem spóroltak az alkatrészek összeválogatásnál, a Brembo-versenyfékek mögött gyönyörű és egyben pille súlyú könnyűfém felnik pörögnek, elöl 120-as, hátul 190-es gumikkal. A motor külsejét elnézegetve már-már el sem hinni, hogy ilyet is tudnak rajzolni a BMW motoros részlegénél, kifejezetten furcsán néz ki rajta a propelleres embléma, simán beleillene a Suzuki, Kawasaki vagy éppen a Honda kínálatába. Természetesen azért a németek gondoskodtak arról, hogy legyen valami kis apróság, ami megosztja majd a közvéleményt, ezért aszimmetrikus lámpákat raktak az S 1000 RR elejére, amelyet állítólag a hosszú távú versenyekre felkészített motorokról vettek át.

Forrás: BMW

Szinte hihetetlen, hogy ilyen is lehet egy BMW motor feneke


Bár motorról van szó, az S 1000 RR extralistája egy autóéval vetekszik. A már korábban taglalt technikai arzenálon túl (ABS, DTC, váltóasszisztens) riasztót, bukásérzékelőt, szerelőállványt, tantáskát, magasabb plexit, LED-es indexeket, valamint egy sereg karbon kiegészítőt lehet a motorhoz rendelni.

A színválaszték négy fényezésből áll, amit igen hangzatos fantázianevekkel ír körül a sajtóanyag: az ásványezüst metálfényezés gyakorlatilag egy ezüst-sötétszürke színt takar, a viharszürke egy majdnem fekete árnyalatot, és van egy méregzöldnek hívott, inkább aranymetálnak tűnő árnyalat, ami a képeken egy az egyben úgy néz ki, mint az E46-os M3-as . Egy kis pluszpénzért a BMW Motorrad Motorsport gyári superbike versenymotorjának színösszeállításában is kérhető az új S 1000 RR, amely a sajtóanyag szerint alpesi fehér, magmavörös és csillagfürtkék színekből áll össze, de valójában .

Forrás: BMW

Négyféle fényezéssel lesz rendelhető, de csak az év végén érkeznek a motorok


A motornak jelenleg csak Németországban van ára, ami 15 150 euró (a 19 százalékos kinti áfa és természetesen regisztrációs adó nélkül). Előrendeléseket már valamennyi országban vesznek fel a márkakereskedések, így itthon is, ám a most megrendelt motorok csak az év végére érkeznek meg a tulajdonosokhoz.

Négyféle üzemmód

A mindenkori használati körülményeknek megfelelően - legyen szó vizes aszfaltról, országútról vagy versenypályáról - az S 1000 RR pilótája gombnyomással különböző menetprogramok közül választhat. Addig kell lenyomva tartania a jobb markolathoz telepített "Mode" gombot, amíg megjelenik a kijelzőn a használni kívánt üzemmód neve. Menet közben is tud programot váltani, amennyiben a kuplungkar behúzásával és a gázkar visszaengedésével nyugtázza az új beállítást. A motor leállítását és újraindítását követően az utoljára használt program fut.

Vizes úton, "Rain" üzemmódban, amikor a gumik kevésbé tapadnak, a motor 110 kW-ot (150 LE-t) mozgósít. Ilyenkor felettébb egyenletesen adja le a teljesítményét és a forgatónyomatékát, és finoman reagál a gázkar parancsaira.

A száraz útra való "Sport" program elérhetővé teszi a teljes 142 kW (193 LE) teljesítményt, és igen élénk gázadási reakcióval ruházza fel az S 1000 RR-t. Az általa biztosított előnyök főleg országúton érvényesülnek.

A "Race" üzemmód az S 1000 RR versenypályán, utcai használatra szánt szupersport-gumikkal való használatát segíti elő. Itt is a teljesítmény egésze mozgósítható, továbbá rendkívül közvetlen, és érezhetően dinamikusabb a gázadási reakció, mint "Sport" programban.

A "Slick" opció kizárólag arra az esetre szolgál, amikor versenypályán, mintázat nélküli slick abroncsokkal használják az S 1000 RR-t. A "Race" üzemmódhoz hasonlóan itt is lehívható az egész teljesítmény, és a motor páratlanul élénken reagál gázadásra, elősegítve a versenycélú használatot. Különbség viszont, hogy a kipörgésgátló "Slick" programban csak a motortest 20 foknál nagyobb mértékű bedöntése esetén működik folyamatosan. Ez egyúttal azt jelenti, hogy 20 fok alatt nem akadályozza meg, hogy a levegőbe emelkedjen az első kerék, ill. 5 másodperc erejéig engedélyezi annak érdekében, hogy a lehető leghatékonyabban tudjon kigyorsítani a pilóta a kanyarból.

Míg a "Rain", a "Sport" és a "Race" üzemmódot közvetlenül a kormányról lehet behívni, a "Slick"-hez külön dekódoló egységet kell csatlakoztatni az ülés alá épített vezérlőegységhez. Csak ebben az esetben engedélyezi a rendszer a program használatát, ugyanis nemcsak a motor, hanem az ABS és a kipörgésgátló működése is a slick gumis használathoz igazodik. Ennél a beállításnál már nem használható a kipörgésgátló olyan, rendkívül alacsony tapadási-súrlódási együtthatójú felületeken, mint amilyen a vizes macskakő vagy az apró szemű kőzúzalékkal borított aszfalt. Igény esetén külön-külön kikapcsolható a verseny-ABS és a kipörgésgátló.



0 Tovább

Motorsuli: kezünk-lábunk védelme

Motoros iskolánk alábbi részében a védőruházat két nagyon fontos, ám sajnos sokszor mellőzött darabjairól van szó, nevezetesen a protektoros kesztyűről és csizmáról.



Sokan sajnos megállnak a bukósisak és - jó esetben egy protektoros - dzseki vásárlása után, pedig azért akad még egy pár testrészünk, amelynek nem árt a védelem egy esetleges esés során. A megfelelő anyagból készült és protektorokkal kitömött kesztyű fontosságát ugye nem kell hangsúlyozni, hiszen egy esés során önkéntelenül is kezünket, tenyerünket rakjuk le elsőnek, hogy tompítsuk a zuhanást. Egy bicajozás esetében ez még megúszható néhány fájó horzsolással, ám ha 100 km/óra környékén szalad alattunk az aszfalt, nem árt valami hatékonyabb védelem.

Akárcsak a - korábban alaposan kivesézett - bukósisak esetében, a kesztyűk között is szerencsére óriási a választék, így bárki könnyedén kiválaszthatja magának a pénztárcájának és stílusának megfelelőt. Az ár itt is másodlagos szempont kell, hogy legyen, hiszen lehet, hogy egy néhány ezerrel olcsóbb kesztyű már néhány perc után feltöri az ember kezét, ami egy kiadós motorozás alkalmával több, mint kellemetlen.

A csizma kiválasztása során a legfontosabb paraméterek, hogy a lábbeli kényelmes legyen és megfelelően tartsa a bokát, illetve védje a sípcsontot. Eséskor sajnos jó sansszal szorul be a lábunk a motor alá, ezért az sem utolsó szempont, ha a bokát is védi néhány keményebb protektor. Ezekről beszél motorsulis sorozatunk alábbi videójában Szabó Attila oktatónk, aki természetesen most is ad néhány hasznos extra tippet.

 

0 Tovább

Motorsuli: a megfelelő védőfelszerelés

Virtuális motoros iskolánk alábbi részében a megfelelő védőruházat kiválasztásában próbálunk néhány hasznos tippet adni.



A bukósisakok kivesézése után nem kevésbé fontos felszerelések kerülnek terítékre, kezdve az egyrészes bőrruhától, csizmától a kordúra túrakabátokig. Akárcsak a fejfedők esetében, itt sem érdemes spórolni, hiszen egy jó minőségű ruha nagyságrendekkel hatékonyabban védhet meg minket egy esetleges esés során. Ugyancsak fontos tényező a kiválasztáskor, hogy a divatosság és a külső - de akármilyen furcsa, bizonyos esetekben még a kényelem is - csak másodrangú szempontok kellenek, hogy legyenek a biztonság mögött.

Egy protektorokkal kibélelt ruha csak akkor tudja megfelelően ellátni funkcióját, ha az ütésálló részek nem mozdulnak el eséskor, így egy bővebb dzseki vagy nadrág alig véd valamit, ráadásul a szél is jobban bele tud kapni. Hogy tovább bonyolítsuk a dolgot, rögtön lebeszélnénk mindenkit a túl szoros felszerelésekről, ezek ugyanis - különösen a motoron kucorogva - elszoríthatják az artériákat, jelentősen csökkentve ezzel a komfortérzetet és a reakcióidőt.

Egy átlagos motoros alapfelszerelése:

  • bukósisak
  • protektoros bőr-, vagy textildzseki
  • protektoros bőr-, vagy textilnadrág
  • protektoros bőrcsizma
  • protektoros bőr-, vagy textilkesztyű
  • gerincvédő

Természetesen a fenti ruhatár még bővíthető számtalan hasznos kiegészítővel, de persze az a legszerencsésebb, ha az adott célnak, felhasználási területnek legmegfelelőbb kombinációt állítjuk össze.

Ezekről beszél bővebben az alábbi videónkban Szabó Attila oktatónk, aki azt is elárulja, hogy mitől keletkeznek azok a rejtélyes "lyukak" a motorversenyzők könyökén.

 

0 Tovább

Menetszél

blogavatar

Minden ami két keréken gurul és nem kell hajtani

Utolsó kommentek