Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Motorsuli: mikor kell megválni a bukósisaktól?

Motoros iskolánk eheti részében még mindig a bukósisak kérdéskörét járjuk körül, csak ezúttal nem a választásban, hanem abban segítünk, hogy egy esés után megállapítsuk: használhatjuk-e még a sisakot?



A bukósisakokra kis túlzással úgy tekinthetünk biztonságtechnikai szempontból, mint az autóknál a légzsákokra, ugyanis egy komolyabb baleset során elvégzik életmentő feladatukat, utána viszont ki lehet dobni őket. A sisakoknál az energiaelnyelést egy rugalmas réteg látja el a bélés és a héjszerkezet között.

Egy kemény ütközés során ez a réteg a töredékére összenyomódik a becsapódás pontjánál, így hiába látszik úgy, hogy csak a sisak fényezésében esett kár, a felszerelés további viselése életveszélyes. Ilyen és ehhez hasonló tanácsokat ad eheti adásunkban Szabó Attila oktatónk, aki a hiteleség kedvéért elővesz egy pár általa leamortizált darabot.

 

0 Tovább

Motorsuli: hogyan válasszunk bukósisakot?

Mielőtt motorra pattannánk, álljunk meg egy pillanatara, és nézzünk végig magunkon, hogy a rajtunk lévő holmi vajon milyen védelmet nyújtana egy esetleges esésnél. Virtuális motoros iskolánk alábbi fejezetében Szabó Attila oktatónk az emberi test evolúciós folyamatáról és a tökéletes bukósisakról ejt néhány szót.



Sajnos nagyon sokan a motor és a bukósisak megvásárlása után megállnak a további költekezéssel, és utcai ruhában kezdenek el motorozni. Ezzel a lépéssel csak tovább növeljük az amúgy is veszélyes hobbink kockázati faktorát, pedig egy igényesen és megfelelő szakértelemmel összeválogatott felszereléssel még a viszonylag komolyabb eséseket is megúszhatjuk maradandó sérülések nélkül.

A védőfelszerelés legfontosabb és egyben egyetlen kötelező eleme a bukósisak, amelyből szerencsére mind árban, mind kialakításban óriási a kínálat. A választás ennek megfelelően nagyon nehéz, ezért Szabó Attila oktatónk ebben segít néhány hasznos tippel. Elöljáróban mindjárt két hasznos javaslat:

  1. Mindenki annyit költsön a bukósisakra, amennyit ér a feje! Anyagi lehetőségeinkhez mérten is érdemes drága sisakot venni egy jól ismert márkától, ezt a beruházásunkat az első sértetlenül megúszott esésünknél fogjuk igazán értékelni.
  2. Ne a külső legyen az elsődleges szempont! Próbáljuk fel a lehető legtöbb sisakot, és a lehető legkényelmesebbet vegyük meg, mert egy kényelmetlen, de látványos bukónál nincs rosszabb útitárs.

 

0 Tovább

Motorsuli: a tekintetünkkel navigálunk

Motoros iskolánk első részében arról beszél Szabó Attila oktatónk, hogy valójában a tekintetünkkel irányítjuk a paripánkat, hiszen amerre nézünk, arra megy a motorunk is.



Sokan elsiklanak felette, vagy nincsenek is tisztában azzal az egyszerű ténnyel, hogy a motor arra megy, amerre nézünk. A fenti mondat persze túl egyértelműnek hangzik, pedig kanyarodás közben nem kevés önuralmat és koncentrációt igényel, hogy mindig a kanyar kijáratát szuggeráljuk és ne rettegve bámuljuk az egyre közeledő útszéli padkát, vagy méretes kátyút, mert akkor úgyis ott kötünk ki.

Aki végignézi az erről szóló videónkat, az megtudhatja Szabó Attilától, hogy mi is az összefüggés a papírvágás és a motorozás között, továbbá egy jó pár túlélési tippet is kaphat.

 

0 Tovább

Motoros suli az [origo]-n

Magyarországon egyedülálló módon, egy virtuális motoros tanfolyamot indítottunk, amelyen keresztül profi oktatók és a gyakorlatokat bemutató videók segítségével lehet elsajátítani a motorozást A-tól Z-ig. Természetesen karosszékből senki sem lehet profi, ezért az általunk bemutatott dolgok csak akkor érnek valamit, ha azt rendszeresen gyakoroljuk.



Évről-évre egyre több motoros jelenik meg tavasszal az utakon, ami nem is csoda, hiszen a helyváltoztatásnak ez az egyik legszórakoztatóbb formája, ám sajnos ezzel együtt az egyik legveszélyesebb is. A jogosítvány és egy jó motor megszerzése viszonylag egyszerűen megoldható feladat, ám a rutin és a magabiztos motoros tudás csak hosszú évek alatt alakul ki rengeteg kilométerrel a hátunk mögött.

Természetesen, mint minden dolog ez is igen könnyen tanulható, és nem kell Valentino Rossinak születni ahhoz, hogy egész jól elboldoguljunk egy kétkerekűvel. A tanulási és rutinszerzési folyamatot meggyorsítandó hoztunk létre egy virtuális motoros iskolát, amelyen keresztül a Hungaroring Motorsport Iskola megálmodója és oktatója, Szabó Attila vezet be minket a motorozás rejtelmeibe. Hétről-hétre egy-egy nagyobb témakört járunk körbe alaposan, így érdemes rendszeresen visszatérni és megnézni az új videókat, amelyben az elméleti anyag mellett a gyakorlatokat is bemutatjuk.


"Célunk annak a szakadéknak az áthidalása, ami a motorok teljesítőképessége és a vezetők tudása között tátong" - mondja a bevezetőben Szabó Attila, aki egyúttal rögtön kitér a közlekedési morálra, az autós-motoros ellentétre és csípőből ad néhány túlélési tippet is.

1. rész - Amerre nézünk, arra megy a motor is
2. rész - Hogyan találjuk meg a számunkra tökéletes bukósisakot?
3. rész - Mikor kell megválnunk a bukósisaktól? 
4. rész - A megfelelő védőfelszerelés
5. rész - Kezünk-lábunk védelme


0 Tovább

Motorgyűjtemény a hetedik emeleten

Kiássa, megpucolja, kicserél rajta ezt-azt, és felteszi a szekrény tetejére - így lehet röviden összefoglalni Algács József leletmentő munkáját, aki szobrok vagy festmények helyett régi motorkerékpárokkal tölti meg hetedik emeleti panellakásának szabad felületeit. Sem a harminchárom motor, sem a terület nem elég, de minden tekintetben növekedés várható.



Hét gyerek, feleség, kutya - szép életmű, ám Algács József nem elégszik meg ennyivel. Lelkesen gyűjti a régi motorkerékpárokat, vagy inkább azok roncsait, amelyeket ha nem is szalonállapotra újít fel, de mindenképpen megőriz az utókor számára.

Eddig azonban - egy, a csepeli sétálóutcán rendezett kiállításon kívül - nem nyílt lehetőség bemutatni a szívvel, lélekkel gondozott gyűjteményt, ezért a motorok Józsi bácsi lakásában (falra szerelve, szekrény tetején, vagy ahol épp akad hely) és a ház pincéjében várják a fordulatot, amelyre hamarosan sor kerülhet.

Ezenkívül Babetta-chopperről, világjáró Danuviáról és a gyűjtemény értékéről is szó esik a hetedik emeleti motorrajongóról szóló videónkban.

 

0 Tovább

Menetszél

blogavatar

Minden ami két keréken gurul és nem kell hajtani

Utolsó kommentek