Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Merci-rettenet Oroszországból

Mercedest ízlésesen tuningolni nem egyszerű dolog, de így elrontani, ahogy azt a képen látható, régi W124-es gazdája tette, talán még nehezebb lehetett.



Talán Mercedes-bontója is van, ezért van a teljesen új orron az épp most leváltott CLK-generáció fényszórója, a Darth Vader stílusú hűtőmaszk ötletét pedig a német ASMA tuningcégtől lopták el.

Forrás: [origo]

De a legfurább mégiscsak a szögletes középső résszel cseppet sem harmonizáló far, amelyen az aktuális SLK hátsó lámpái láthatóak.

Forrás: [origo]

Ha ez még nem lenne elég az ízlésrendőrség kihívásához, akkor vessünk egy pillantást a kétszer három kipufogóvégre, a motorháztetőbe és az első sárvédőkbe vájt kopoltyú alakú hűtőnyílásokra, a rengeteg álkróm díszítésre, a Brabus-felni krómozott másolatára vagy a prémium autóhoz kevéssé illő, versenyautós stílusú tanknyílásra.

Forrás: [origo]

0 Tovább

A motor maga - Yamaha Vmax 2009 teszt

A Vmaxszal megtett első méterek után önkéntelenül is Woody Allen klasszikussá vált gondolata ugrott be, mely szerint azért nem akart soha találkozni Marlon Brandóval, mert annyira tisztelte, hogy félt, ha megismerkedik vele, akkor kiábrándul belőle. Aztán húztam egy nagyobb gázt és zokogva kértem elnézést a Yamahától, majd meglepetten vettem észre, hogy egy teljesen más megyébe kerültem.



Már az elődje is kultuszmotor volt

Fotó: Pályi Zsófia [origo]

A Vmaxot elég nehéz összetéveszteni bármi mással
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)


Ugorjunk neki rögtön az elején a kínzó kérdésnek: van-e létjogosultsága egy több mint 300 kilós, 200 lóerős, két keréken guruló fémtömegnek? A válasz jelenleg hatmillió forintba kerül, ennyit kell átutalni a Yamaha számlájára egy új Vmaxért, ám ha öt percet arra szán az életéből, hogy elolvassa az alábbi tesztet, ingyen is megúszhatja.

Forrás: Yamaha

Gyári képgaléria a Vmaxról, kattintson a képre!


Kezdjük akkor a már korábban is emlegetett számokkal. Kétszáz, álljon itt számokkal is: 200 lóerő és 167 newtonméternyi nyomaték leadására képes a Vmax hatalmas, 1679 köbcentis V4-es motorja, amely nem mellesleg egy mérnöki gyöngyszem. Az egész masina súlya 310 kilogramm, ami közel duplája egy korszerű hatszázas sportmotorénak, csak hogy legyen némi viszonyítási alapunk. Elképesztő adatok, még annak ellenére is, hogy a Vmax név már a nyolcvanas évek közepétől egyet jelentett a nyers erővel.

Forrás: Yamaha

Már életében legenda lett az első generációs Vmax

A Yamaha 1985-ben dobta piacra az első Vmaxot, amely 1198 köbcentiméteres, V4-es motorjával és 140 lóerős teljesítményével új fejezetet nyitott a motorozás történetében. A hatalmas teljesítményt méltó módon sikerült a japánoknak becsomagolniuk, így nem csoda, hogy igen rövid idő alatt kultuszmotor lett a teljesen egyedi külsejű izom-Yamaha. Az első generáció három évtizedes életciklusa során mintegy százezer darab készült belőle és - még gyártási ideje alatt - része lett a Guggenhiem Múzeum "Art of the Motorcycle" kiállításának. A sokáig felülmúlhatatlan tűnő teljesítmény mellett az első generációs Vmax ugyanakkor rengeteg kritikát is kapott a súlyához és erejéhez képest alulméretezett fékei és futóműve miatt.


A kultuszmotornak számító előd fényében talán érthető, miért tartott az új Vmax fejlesztése tíz évig - igaz a közepén volt egy törés, mikor is menesztették az egész csapatot és a korábban bemutatott V2-es koncepciót is elvetették. Az új irányvonal egyértelmű volt: nem szabad elszakadni a V4-es konstrukciótól és azoktól az egyedi formai és technikai megoldásoktól, amelyek annyira jellegzetessé tették az első Vmaxot. Ha így állunk hozzá, az új modell méltó folytatása az első generációnak, hiszen már messziről könnyedén kiszúrható, milyen típusú motor közeledik.

Fotó: Nógrádi Attila [origo]

A benzint nem ide, hanem az ülés alá kell tölteni


Az egyik legmarkánsabb Vmax-stílusjegy, a tank - amely valójában nem is benzintank - két oldalára helyezett alumínium légbeömlő, amelyeket kézzel políroztak és lakkoztak a Yamaha-gyárban. Egyébként a Vmax azon ritka motorok egyike, amelyen tényleg fémből vannak a fémnek látszó alkatrészek, műanyagot szinte alig találni rajta, ami manapság sajnos kuriózumnak számít a kétkerekűek között. A trombita formájú, szétálló kipufogók szintén az elődöt idézik, akárcsak a kacsafarok formájú hátsó sárvédő és a masszív, jellegzetes kialakítású nyereg.

Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Innen akár egy hagyományos V2-esnek is nézhető, pedig van még mellette két henger


A korábbi acélcső bölcsőváz helyett korszerű alumínium gerincet kapott az új Vmax, ám ez szinte láthatatlanul öleli körbe a fő látványelemet, az óriási négyhengeres blokkot. Ez a hatalmas fémtömeg úgy dagadozik a Vmax hasában, mint egy miniatűr atomreaktor, szinte furcsa is, hogy benzinnel és nem pedig minőségi hasadóanyaggal működik. Az üzemanyagot - jó Vmaxos hagyományokhoz méltóan - ezúttal is a hátsó nyereg alatt lehet betölteni a csupán 15 literes tankba. Ez egyébként a Vmax kevés gyenge pontjainak egyike, mivel üzemszerű használat mellett 150 kilométer körüli a hatótávolsága. Az üzemszerű használat alatt itt azt kell érteni, amire a Vmaxot eredetileg is kitalálták: gyorsabbnak lenni az utakon közlekedő két- és négykerekű járműveknél.

Mielőtt elkönyvelnénk egy öncélú, buta izommotornak a Vmaxot, lapozzunk!

0 Tovább

Jó ránézni

Lassan klubot alapíthatnánk a blogolvasó Babetta-tulajdonosokból. Egyelőre nem tesszük, de szívesen közöljük Gilányi Richárd beszámolóját.



Sikerült hozzájutnom egy 72-es nagykerekű Babettához. Tíz évet állt egy padláson, utána kb. 2-3 évet a szabad ég alatt. A motorja nem forgott, vastagon belepte a kosz, elég siralmasan nézett ki. Eddig nem nagyon voltam Babetta-rajongó, de ez a típus megtetszett. A motort hazavittem, és nekiláttam életre kelteni.

Fotó: Gilányi Richárd

Kivettem a motort és szétszedtem. A dugattyú úgy bele volt gyógyulva a hengerbe, hogy a hajtókar inkább eltört mint hogy megmozduljon. Miután kiszedtük a dugattyút, kezdődhetett az alkatrészszerzés és -felújítás. Hajtókarcsere, főtengely-centrírozás, csapágyak és szimeringek cseréje, tűszelep- és úszócsere, gyertya és gyújtásalaplap. Közben a vázat, tankot, kerekeket, kipufogót szétszedtem, és megtisztogatva összeraktam. A motor is kész lett, beszereltem, de az első napokban nem akart összeállni.

Fotó: Gilányi Richárd

Nehezen indult, nem akart pörögni, fulladozott, bizonytalan volt az alapjárat. Nem adtam fel, és szépen lassan addig-addig állítgattam, hogy most már jó lett. Könnyen indul, meglepően jól megy (hidegen 39-40, melegen 45 km/óra körül).

Fotó: Gilányi Richárd

A festése gyári, de már itt-ott elég viseltes, a képeken is látszik. Talán télen lesz idő lefesteni. A környéken nem láttam másik nagykerekű Babettát, és már majdnem örültem neki, hogy csak nekem lesz errefelé, mire a munkatársam megszerzett egyet, ami szintén sokat állt, de az pöccre indult, és azóta is megy.

Fotó: Gilányi Richárd

Van, amikor mind a ketten azzal megyünk dolgozni, és amikor a két motort egymás mellé tesszük, jó rájuk nézni.

0 Tovább

Csak rendes fék és futómű kéne hozzá - Suzuki SFV 650 Gladius teszt

A kéthengeres, nyomatékos blokk egy igazi gyöngyszem, a divatos csomagolás már-már az olasz motorok szintjét hozza. Egy kávéház előtt letámasztva garantált a hatás, sajnos azonban futóműre és rendes fékekre már nem maradt pénze a Suzukinak. Kár érte, de a Gladius még így is kéne szaladgálós motornak.



Az SV 650-es blokkja továbbra is egy gyöngyszem

Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Újracsomagolták a népszerű Suzuki SV-t
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)


Ez a szegény Suzuki Gladius már eleve hendikeppel indult a magyar motoros újságírók kegyeiért, mivel az importőr az ezres Suzuki GSX-R menetpróbája mellett mutatta be tavasszal a Hungaroringen, amolyan fakultatív jelleggel. Amilyen emlékezetes volt a legerősebb GSX-R nyergében kőrözni a mogyoródi pályán, olyan esetlen volt a Gladius a ringen, amely úgy viselkedett, mint egy angol derbire tévedt málhásszamár. Az akkor gyűjtött tapasztalatokat nem is igazán lehetett értékelni, mert nem a közegében próbáltuk a motort, amely a városi dugók legyűrésére és könnyed kanyarvadászatra született. Időközben sort kerítettünk egy alapos, közel 700 kilométeres közúti nyúzópróbára, amely alatt nagyvárosi csúcsforgalomban, autópályán és kanyargós hegyi utakon kellett bizonyítani a Gladiusnak. A külsőt és a műszaki tartalmat már alaposan kiveséztük a korábbi menetpróba kapcsán, ezért a továbbiakban kizárólag a motor használata során szerzett élményekről lesz szó.

Az ülésmagasság - elsősorban a hölgyek kedvéért - meglehetősen alacsony, 785 mm-es lett, ami az én 187 centiméteres magasságommal már fél óra után is kifejezetten fárasztó, zsibbasztó volt, ráadásul az ülés egy picit lejt is tank felé, így gyakorlatilag folyamatosan fészkelődtem a motoron. A kis tank és a fejidom hiánya miatt szinte elveszik alattunk a Gladius, amire a menettulajdonságok is ráerősítenek: egy nagyobb motor után szinte biciklinek tűnik, olyan könnyedén lehet vele lavírozni. A kormány szerencsére nem túl széles és magas, pont jól eltalálták a szögét, akárcsak a lábtartóékét, egyedül csak a már korábban kritizált alacsony ülés rontotta el az összképet, bár ezen utólag lehet segíteni egy keményebb és magasabb nyereggel. Különösen a kezdőknek, de akár rutinos motorosoknak is hasznos lehet a műszerfalon elhelyezett nagyméretű fokozatkijelző, amit érthetetlen módon csak a Suzuki terjesztett el szinte minden modelljén. A többi márka valamiért nem akar erre áldozni, pedig nem egy tétel a motor vételárához képest, de annál praktikusabb.

Fotó: Nógrádi Attila [origo]

A 160-as hátsó gumitól úgy fordul, mint egy bicikli


Az SV 650-ből ismerős, de annál nyomatékosabbra hangolt blokk V2-es mivoltához képest kifejezetten simán jár, ráadásul még a hangja is kellemesen mormogós az amúgy borzalmas formájú gyári dobbal. Ez szerencsére néhány mozdulattal lecserélhető egy szebb formájú és hangú tuningdarabra, amit az alábbi videó is jól bizonyít. A motor 8400-as fordulatnál adja le 72 lóerős csúcsteljesítményét, ám idáig nem érdemes kergetni, mert öt- és hétezer között érzi magát a legjobban. Ez persze nem véletlen: a 64 Nm-es nyomatékcsúcs 6400-as fordulatszámnál jelentkezik, így egy sornégyes motorhoz képest jóval lendületesebben tudunk közlekedni úgy, hogy közben nem forgatjuk szét a blokkot. A nyomatékos motornak köszönhetően harmadik fokozatban is be tudtam fordulni és rángatás nélkül kigyorsítani ott, ahol a saját hatszázas GSX-R-em még kettesben is csak dadogva kéri a fordulatot.


Ilyen az élet egy Gladius nyergében


Ez a felhasználóbarát viselkedés különösen városban hasznos; pont abban a fordulatszám-tartományban produkálja magát legjobban a motor, amelyben a leggyakrabban használjuk: alul és középen. A városból kiérve, egy kis szerpentines kergetőzés során már hamar el lehet érni a Gladius határaihoz. A nyomatékcsúcsot elhagyva, hatezer fölött érezhetően ellustul a motor, és erőlködve pörög tovább a 10500-nál kezdődő piros zóna felé. Bár papíron nem tűnhet soknak a Gladius 72 lóereje, ám ennek ellenére jóval erősebb motorokat is megszorongathatunk vele egy kis rutinnal a hátunk mögött. Kihegyezett, sornégyes erőforrásokhoz szokva, nekem némileg csalóka volt, hogy a motor nem bömbölt alattam öt számjegyű fordulatszám-tartományban, csak a digitális kilométer-órára pillantva tűnt fel, hogy milyen gyorsan lehet a Gladiussal karistolni. Amilyen remekül működik a 650 köbcentis V2-es blokk, sajnos olyan kiábrándító a meglehetősen egyszerű futómű teljesítménye, amely érdekes módon egyszerre volt túlságosan feszes és puha, ugyanis egy olcsó futómű összes rossz tulajdonságát produkálta.

 

0 Tovább

Egy szürke villamos

Bár a BMW - sok más autógyártóhoz hasonlóan - még adós a teljesen villamos hajtású autóval, ennek az E36-os 3-asnak a tulajdonosa valamiért mégis azt gondolta, hogy nem gázolaj, hanem elektromos áram hajtja az autóját.



Más magyarázata nem lehet annak, amiért a villamospályára hajtva kerülte ki a Margit körúton az ismert bevásárlóközpont felé kígyózó dugót a kánikulában. Persze így is lehet nyerni pár percet, meg pár gyűlölő tekintetet. Hol van ilyenkor egy rendőr? - kérdezhetik sokan, hiába.

Másrészt a kopottas 318tds jó példa arra is, hogy egy alapvetően szép formájú sportszedánt hogyan lehet elrontani a lehető legolcsóbb alufelnikkel és egy ronda vonóhoroggal. Szerencsére a tuningszlengben "Lexus-lámpaként" ismert hátsó lámpa és a sufnioptika lemaradt róla - lehet, hogy pont azért igyekezett a tuning-shopba.

0 Tovább

Menetszél

blogavatar

Minden ami két keréken gurul és nem kell hajtani

Utolsó kommentek