Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A tíz legjobb ugratás a Citroën WRC-ktől

Jövő hétvégén kezdődik a Finn-rali, amely elsősorban az ugratóiról nevezetes. Kedvcsinálónak a Citroën összeszedte az elmúlt évek leglátványosabb felvételeit Sébastien Loeb és csapattársai repüléseiről.



2010, Törökország, Sébastien Ogier
Kattintson a képre a galéria megnyitásához!



Idén áprilisban, Törökországban a francia hatszoros világbajnok 85 métereset ugratott a Ballica gyorsaságin, amely után ezt nyilatkozta: "Káprázatos érzés volt több másodpercig úszni a levegőben. Egy pillanatra sem gondoltuk, hogy ilyen messzire repülünk majd."

Ezzel az ugratással nem hivatalosan át is vette a rekordot Travis Pastranától, aki szilveszterkor, egy megrendezett bemutatón ugratott 82 métereset Subarujával.

A tíz citroënes felvétel nem egy szezonban készült, találhatók köztük képek Új-Zélandról, Svédországból, Norvégiából, Olaszországból és természetesen Finnországból is.

0 Tovább

Sikerek és kudarcok Talmácsi karrierjében

Talmácsi Gábor menedzsmentje június 16-án jelentette be, hogy megszűnik az együttműködés a világbajnok motoros és a Mol. Az olajipari cég kihátrálása kapcsán áttekintettük Talmácsi eddigi karrierjét, a kezdetektől egészen napjainkig.



Forrás: Faster ManagementleftTalmácsi és a Mol szakítása: nem tudott dobogót ígérni a versenyzőhttp://www.origo.hu/auto/20100721-talmacsi-mol-szakitas-nem-tudott-dobogot-igerni-a-versenyzo.htmlTalmácsi a dugók ellenhttp://www.origo.hu/sport/molcsapatunk/talmacsi/multimedia/20100618-talmacsi-gabor-a-dugok-ellen.htmlTalmácsi: Komoly változtatásra lesz szükség/sport/mol/hirek/20100619-talmacsi-komoly-valtoztatasra-lesz-szukseg.htmlTalmácsi: Nem gondoltam, hogy ilyen nehéz/sport/mol/hirek/20100511-talmacsi-nem-gondoltam-hogy-ilyen-nehez.htmlTovábbra is a Mol Talmácsi Gábor főszponzorahttp://www.origo.hu/uzletinegyed/befektetes/20100317-tovabbra-is-a-mol-talmacsi-gabor-foszponzora.htmlTiltakoznak az újságírók Talmácsi menedzsmentje miatthttp://www.origo.hu/motor/20080519-tiltakoznak-az-ujsagirok-talmacsi-menedzsmentje-miatt.htmlA Talmácsi-konfliktus belülrőlhttp://www.origo.hu/motor/20051007atalmacsikonfliktus.html

Kis túlzással azt lehet mondani, hogy az 1981-es születésű Talmácsi Gábor előbb tanult meg motorozni, mint járni. Már négyéves korában elkezdett versenyezni édesapja által készített 50, majd 80 köbcentiméteres minimotorokkal. 1999-ben magyar bajnok lett, rá egy évre az Európa-bajnokság ötödik helyét szerezte meg az összetett pontversenyben. A gyorsaságimotoros-világbajnokságban 2000-ben szerepelt először a brnói futamon, ahol szabadkártyával, tehát amolyan "beugró jelleggel" indult a 125 köbcentisek között. 2001-ben már végigmotorozta a teljes szezont egy nyolcadliteres Hondával, és az összesített 18. helyen végzett. A következő évadban ismét Hondával csak a 22. hely jött össze, majd 2003-ban új csapathoz került, és ezzel együtt Apriliára váltott, amellyel a 14. helyen zárt.

2004-ben már Malagutival versenyzett, és bár ez a szezon sem túl rózsás a végső 17. hellyel, de felfigyelt rá egy nagyobb csapat, így a 2005-ös szezont már a KTM színeiben kezdte. Az osztrák Red Bull KTM csapat végre egy versenyképes motort tudott Talmácsi alá rakni, aki három futamgyőzelemmel és egy összetett harmadik helyezett hálálta meg a bizalmat. Ebben az évben volt Gábor sokat emlegetett katari győzelme is, amikor a véghajrában előzte meg a világbajnoki aranyéremre esélyes csapattársát, Mika Kalliót, aki később (néhány pont miatt) csak a második lett az összetettben. A szerencsétlen incidens miatt a KTM visszavonta azt az ajánlatát, mely szerint Gábor a következő szezont már egy géposztállyal feljebb, a 250 köbcentisek között versenyezhette volna végig.

A KTM-es szakítás után 2006-ban ismét egy hondás csapathoz került Talmácsi, akinek abban az évben egy harmadik helyezés a legjobb eredménye a nem túl versenyképes motorral, így az összetettben is csak a 7. helyet tudta megszerezni. A nagy áttörést a 2007-es szezon hozta, amelynek Gábor a Bancaja Aspar Aprilia versenyzőjeként vágott neki. A gyári támogatású csapat motorjai a 125 köbcentis kategória legjobbjai voltak, de ehhez természetesen kellett Talmácsi tehetsége is, hogy a végeredmény a világbajnoki aranyérem legyen egy meglehetősen izgalmas és fordulatos szezon után. A sikeren felbuzdulva a csapat szerződést hosszabbított Talmácsival a 2008-as szezonra, és felajánlották neki, hogy eredményeitől függetlenül a 2009-es évadra garantálják neki a 250 köbcentis kategóriába való feljutást. Bár 2008-ban nyolcszor is a dobogóra tudott állni, összetettben "csak" a harmadik helyezés jött össze.

2009-ben Gábor végre egy kategóriával feljebb léphetett, ám néhány futam után Talmácsi és menedzsere, Stefano Favaro bejelentette, hogy szakítanak a Balatonring Team nevű csapattal, mert az nem tudta Gábornak biztosítani a korábban beígért második motort, de emellett számos egyéb probléma is felmerült. Gábor karrierje ekkor megrekedni látszott, de mindenki legnagyobb meglepetésére néhány héttel a szakítás után teljesült Talmácsi és Favaro régi álma: Talmácsi bekerült a gyorsaságimotoros-vb csúcskategóriájába, a Scot Racing Team színeiben. A kissé csonka MotoGP-szezon nem sikerült jól, Talmácsi rendre a mezőny végén végzett a futamokon, legjobb eredménye egy 12. hely, a végelszámolásnál a 17. lett.

A 2010-es szezonban ismét kategóriát vált Talmácsi, aki a korábbi 250 köbcentiseket felváltó Moto2-ben indul a Speed Up Aprilia Team színeiben. Nyolc futam után Talmácsi eddig 52 pontot gyűjtött a vb-n, amellyel az összetett 9. helyen áll jelenleg. Gábor idei legjobb eredményét a Francia Nagydíjon érte el, ahol az ötödik helyen intették le. Talmácsi csapattársa, az olasz Andrea Iannone eddig két futamgyőzelmet ért el, az összetett pontversenyben a harmadik.

(Mit várt el Talmácsitól a Mol az együttműködés folytatásáért? Mennyit veszíthetett egy csapattulajdnos szerint nagyságrendileg a Faster? A versenyző és az olajcég szakításáról itt olvashat bővebben.)

0 Tovább

Felejtsük el a kuplungkart - Honda VFR 1200 FD

A légzsák, a változó szelepvezérlés és az elektronikus blokkolásgátló után a Honda egy újabb olyan technikai fejlesztést "hozott át" a motorok közé, ami eddig csak az autóiparban létezett. A vadonatúj, négyhengeres VFR 1200 túramotorjuk ezentúl duplakuplungos automata váltóval is rendelhető. Nagymotorra minek automata, fanyaloghatnánk, de még mielőtt bárki belelovalná magát bármibe, inkább keressen fel egy kereskedést, és jelentkezzen egy próbakörre. Meg fog lepődni.



Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Lehet szeretni vagy utálni ezt a formát, az kétségtelen, hogy nem téveszthetjük össze semmivel
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)


Felejtsük el mindazokat a gondolatokat, tapasztalatokat és hallottakat, amiket eddig az automata motorkerékpárokkal kapcsolatban ismerünk, mert a duplakuplungos VFR-rel a Honda új fejezetet nyitott a kétkerekűek világában. A duplakuplungos váltó eddig csak az autóipar kiváltsága volt, most viszont a kétkerekűek közé is "leszivárgott" ez a fejlesztés, ami nem kis mérnöki bravúrt feltételez a háttérben, hiszen mindent miniatűrizálni kellett a négykerekűekhez képest. Akit részleteiben is érdekel, miként működik a duplakuplungos váltó, fussa át az alábbi keretes írást, míg azok, akik csupán a dolog gyakorlati megvalósulására kíváncsiak, görgessenek bátran lejjebb!

Miért jó a dupla kuplung?

Az autóiparban csak most kezd szélesebb körben is elterjedni a duplakuplungos váltási technika, aminek vitathatatlanul a Volkswagen-csoport a legnagyobb éllovasa, a remek DSG (Direct-Shift Gearbox, vagy inkább stílszerűen németül: Direkt-Schalt-Getriebe) váltóival. A fejlesztés lényege nagyon egyszerűen, hogy helyettünk egy kifinomult szoftver barangol a sebességfokozatok között két tengelykapcsoló segítségével, amit olyan jól csinál, hogy menet közben alig érezni a váltásokat. Mindez a gyakorlatban úgy működik, hogy amikor elindulunk, az első tengelykapcsoló értelemszerűen egyesben van, míg a rendszer második tengelykapcsolója már automatikusan bekészíti a kettes fokozatot, és amikor a fordulatszám eléri az elektronika által optimálisnak talált szintet, a pillanat törtrésze alatt berakja a második fokozatot. Eközben az első tengelykapcsoló sem tétlenkedik, mert amint megszabadult az egyes fokozat nyűgétől, rögtön bekészíti a hármas fokozatot, hogy amikor elfogyott gyorsításnál a kettes sebességfokozat, átvegye a szerepet. Innen már kitalálható, mit tesz ezalatt a második tengelykapcsoló, természetesen készíti a négyes gangot, és így megy tovább egészen a legmagasabb fokozatig. Egy hatfokozatú duplakuplungos váltó esetében tehát az első tengelykapcsolóhoz rendelt az egyes, hármas, ötös és a hátrameneti fokozat, míg a másodikhoz a kettes, a négyes és a hatos.



Fotó: Nógrádi Attila [origo]

A duplakuplungos változat tíz kilogrammal nehezebb az alapkivitelnél


Első ránézésre szinte nem is lehet megmondani, melyik VFR kapott duplakuplungos váltót, ám ha közelebbről és pláne alaposabban vizsgáljuk körbe a különleges váltóval felszerelt motort, mindjárt egy sor érdekes dolgot fedezhetünk fel. Ilyen például, hogy a bal kormánycsutkáról hiányzik a kuplungkar, míg a bal lábtartó mellől a váltópedál tűnt el. Helyettük van egy + és egy - jelzésű gomb a kormány bal oldalán, amire egy kézifékkar is felkerült, elvégre ezt a motort nem lehet sebességben hagyni, ami egy lejtős domboldalon parkolva igencsak kellemetlen lehet rögzítőfék nélkül.

A nyeregbe pattanva rutinból behúznám a kuplungot az indításhoz, ám mivel az nincs, így csak a fékre tudok rámarkolni, és közben nyomni az indítógombot. A VFR blokkjának V4-es orgánuma ugyanolyan egyedi, mint amilyen a motor kacskaringós formavilága, benne van a V2-es motorok karcos dörömbölése, de mindezt sokkal gyorsabban, már-már doppinggyanús módon adja elő. Elindulás előtt megint görcsösen behúznám a kuplungkart, de mivel továbbra sem létezik, megkeresem a jobb oldali kormánycsutka mellett azt a gombot, amin egy N, D és S betű látható, és D, azaz direkt állásba teszem a váltót. Finom "klattyanás" közben megrázkódik a motor, miközben a műszerfalon látszik, hogy egyesbe került a paripa. Az automataváltós autókkal ellentétben a VFR nem kúszik alapjáraton, így húzni kell egy finomat a gázmarkolaton, hogy megmoccanjon.

Forrás: Besenyei Gergely - Honda

Elképesztően jó hangja van a VFR V4-es blokkjának


A hazai importőr nem bízott semmit a véletlenre, és a kiskunlacházi repteret bérelte ki az automata VFR-ek bemutatására, így kárt csupán önmagunkban és persze a jobb sorsra érdemes tesztflottában tudtunk volna tenni. A beláthatatlanul hosszú leszállópályára ráfordulva egyszerűen nem lehetett mást tenni, mint ütközésig csavarni a gázkart, és kíváncsian lesni, mit csinál alattunk a technika. Örömmel jelentem, hogy tényleg koncentrálni kell arra, hogy éppen mit művel a duplakuplungos váltó, mert amúgy szinte észrevétlenül kapcsolgat a sebességfokozatok között.

Kicsit olyan, mintha sohasem fogyna el az egyes fokozat, mert nem nagyon érezni, mikor vált az elektronika, egyedül csak a műszerfalon növekvő számok jelzik, hogy a két tengelykapcsoló gőzerővel adogatja egymásnak a fokozatokat. Gázelvételnél és fékezésnél ugyanez a gyors folyamat játszódik le, csak fordítva, de itt már érezni a váltásokat, mert az elektronika olyan szép és szabályos kis gázfröccsöket ad helyettünk, hogy öröm nézni. Néhány kör nagysebességű dodzsemezés után D-ből S, azaz sport állásba pöckölöm a gombot, és a VFR érezhetően megtáltosodik alattam: az eddig spórolgatós korai felváltások helyett szépen kipörgeti magát, és olyan lendületbe jön, mint egy csapat kiéhezett kőműves az erotika kiállításon.

Fotó: Nógrádi Attila [origo]

Az "észrevétlen szürke" és a "visszafogott bordó" mellett a fehér a harmadik választási lehetőség


Akárcsak az autók duplakuplungos váltóinál, a VFR esetében is van mód kézi vezérlésre. Ha át akarjuk venni az irányítást, egyszerűen csak meg kell nyomnunk a bal kezünk ügyében lévő + vagy - gombokat, és máris mi mondjuk meg, éppen melyik fokozat következzen. Lefullasztani ugyan így sem tudjuk VFR-t, tiltásig pörgetni viszont igen, mivel az elektronika vakon bízik bennünk, és nem avatkozik közbe. Kézzel váltogatva gyakorlatilag ugyanolyan zökkenőmentes gyorsíthatunk, mint automata üzemmódban, elmarad a váltáskor fellépő rövid lendületvesztés és bólintás, a különbség csupán annyi, hogy ha nem figyelünk és váltunk időben, tiltáson dübörög alattunk a szegény V4-es blokk. A zökkenőmentes gyorsítást egyébként jól szemlélteti az alábbi videó, amelyben a normál és a duplakuplungos VFR működése közötti különbségeket feszegeti.


Nézze meg, mi a különbség a normál és a duplakuplungos váltó működése között!


Ezek után nem jöhet más, mint a kasszához fáradni: a tényleg pazarul működő duplakuplungos váltó felára jelenleg 400 ezer forint, ami azt jelenti, hogy ezzel a technikával 4,4 millióért gurítható haza a VFR. A hasonló kategóriájú és tudású versenytársakhoz képest ez diszkont árnak mondható, annál is inkább, mivel egyedüli vetélytársnak a szintén automata váltóval, de nem duplakuplungos megoldással kínált Yamaha FJR 1300 AS rángatható elő 5,63 millióért, de tegyük hozzá, hogy ebben az árban már az oldaldobozok is benne vannak. A hazai importőr reményei szerint a leendő VFR-vásárlók fele kéri majd duplakuplungos váltóval a motorját, ami meglehetősen ambiciózus terv, de a megismert technika fényében nem lehetetlen elképzelés.

0 Tovább

A világ legértelmetlenebb Minije

Erre az autóra írhatnánk azt is, hogy az eddigi legnagyobb Mini, amely talán a legerősebb autó is. Az igazság az, hogy ez a legértelmetlenebb autó, amit valaha fejlesztettek.



A Goodwood Fesztiválon már megszokhattuk, hogy évről évre láthatunk furcsaságokat, de idén a Cummins standján igazán nagy örültséget láthatott a közönség. Egy régi Austin Minit szétvágtak, majd beletoldottak sok-sok métert. Hogy miért volt erre szükség? Csak azért, mert beleraktak egy hajómotort.

A Cummins Mini 18 hengeres motort kapott, amely összesen 78 literes. Tizenkét turbófeltöltő lélegezteti az erőforrást, amely összesen 3500 lóerő leadására képes, tehát jóval erősebb, mint egy Bugatti Veyron. A forgatónyomaték sem semmi, 13771 Nm-t mértek, de ezt is már 15000-as fordulatszámon.  Igaz, a motor nem szívesen pörög kétezres fordulatszám fölé.

Csak a motor közel 3,5 méter hosszú, több mint 1,6 méter széles és majdnem 2,5 méter magas, az össztömege körülbelül 11 tonna. Ebből az egy adatból az is kiderül, hogy a Mini mégsem büszkélkedhet csodás menetteljesítményekkel, hiszen a tömege katasztrofális.

0 Tovább

Elektromos biciklin üldözik a bűnt a győri rendőrök

Három darab elektromos robogót és három elektromos kerékpárt kaptak a győri rendőrök a "reagálóképességük fokozására". Az önkormányzat kedvezményes áron jutott a járművekhez a gyártótól, amely üzletet nyitott a megyeszékhelyen.



Videón az elektromos Mercedes-Benz SLShttp://www.origo.hu/auto/20100628-videon-az-elektromos-mercedesbenz-sls.htmlTiszta nyugalom - Toyota Auris HSD-menetpróbahttp://www.origo.hu/auto/20100602-belul-mas-toyota-auris-hsdmenetproba.htmlVezettük a világ első elektromos sportkocsiját - Tesla Roadster-menetpróbahttp://www.origo.hu/auto/teszt/20100419-tesla-roadster-teszt-budapesten.html

"A reagálóképességünk fokozására kaptuk az önkormányzattól a járműveket" - közölte az [origo]-val Kocsis Tünde, a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. A megyeszékhely egyenruhásai számára kedvezményes áron, kétmillió forintért vásárolt az önkormányzat három darab elektromos robogót és három elektromos kerékpárt.

A környezetbarát járműveket a belvárosban használják a győri rendőrök. "Szerencsére jó a közbiztonság a városban, de mégis jól jönnek a járművek, hiszen sok a diák és a turista" - mondta Kocsis Tünde.

Forrás: [origo]

Mindössze 2 kW az elektromos robogók teljesítménye, amelyek egy feltöltéssel 80 kilométeres távot képesek megtenni. A kerékpárok "cirkálósebessége" 6-7 kilométer/óra, de a sebesség fokozása érdekében tekeréssel gyorsítani lehet a bicikliket.

A járműveket kedvezményes áron biztosító Leier nemrég kezdte meg Magyarországon az elektromos járművek forgalmazását.

0 Tovább

Menetszél

blogavatar

Minden ami két keréken gurul és nem kell hajtani

Utolsó kommentek